The Mass Of A Water Jug With 1600 G Of Water Was 3 Kg 500 G. After Pouring Out Some Water, The Total Mass Of The Jug With The Water Became 2 Kg. What

The mass of a water jug with 1600 g of water was 3 kg 500 g. After pouring out some water, the total mass of the jug with the water became 2 kg. What was the mass of the water left in the jug?

Answer:

The mass of water left in the jug is 100 grams or 0.1 kg.

Step-by-step explanation:

The mass of a water jug with 1600 g of water was 3 kg 500 g. After pouring out some water, the total mass of the jug with the water became 2 kg. What was the mass of the water left in the jug?

1 kg = 1000 g

Given: initial mass of water jug + water (m1)= 3.5 kg

           mass of water initial (m2)= 1600 g = 1.6 kg

           final mass of water jug + water (m3) = 2 kg

Required: final mass of water left (m4)

Solution:

first get the mass of water jug:

mass of water jug (m5) = m1 - m2 = 3.5 kg - 1.6 kg

m5 = 1.9 kg

subtract the mass of water jug from the final mass of water jug + water to get the final mass of water left (m4)

m4 = m3 - m5

m4 = 2kg - 1.9 kg

m4 = 0.1kg = 100 g

Therefore, the mass of water left in the jug is 100 grams or 0.1 kg.


Comments

Popular posts from this blog

Ano Po Ang Ibigsabihin Ng Mananambitan?